belfıtığı

Bel Fıtığı

Telaşalı bir yüz ifadesiyle soruyor az önce içeri giren hastam zeynep hanım, bu soru karşısında çok karmaşık duygular🧐 😔😡😱😢yaşadıktan sonra hemen kendimi toparlayıp şikayetini ve ağrısını anlatmasını istiyor, Sonra kendisinin Muayenesini yapıp MR görüntüsüne baktıktan sonra şöyle diyorum: 

- Muayeneniz ve MR görüntünüzü birlikte değerlendirdiğimde beni endişelendirecek ciddi bir fıtık göremedim.

Şimdi karmaşık duygular yaşama sırası Zeynep hanımda içinden bunların geçtiğini tahmin edebiliyorum.

Gülümseyerek şöyle anlatıyorum;

+Şimdi Zeynep hanım bizim yaşımız ilerledikçe hafiften derimiz sarkmaya başlıyor değil mi? Bu bir hastalık işareti değil doğru mu? 

Başıyla beni onaylıyor ve devam ediyorum.

+Şimdi nasıl yaşımızın ilerlemesiyle saçımız beyazlıyor derimiz sarkıyorsa omurga arasındaki diskler de biraz dışarıya doğru sarkar ve biz MR görüntüsünde bu doğal yaşlanma sonucu oluşan sarkmaları görürüz radyoloji uzmanı doktor arkadaş da bunları raporlamak zorunda, ama bunlar hastalık anlamına gelmez, ne zaman bu sarkmalar komşuluğundan geçen bir sinire bası yaparsa veya omurgadaki işleyişi bozup bel ağrısına sebep olursa biz bunlara bel fıtığı hastalığı deyip tedavi ederiz, sizin şikayetiniz ve muayeneniz bu fıtıkların size her hangi bir sorun oluşturmadığını bana gösterir.

+Sevgili Zeynep hanım MRG bir hastanın geleceği ile ilgili bize bilgi verir mi pek emin değilim, çünkü bu konuda bir bilimsel veri yok, fakat şunu diyebilirim bu disk sarkmalarının ileride size sorun çıkarmaması için, yürüyün, aktif olun, egzersiz yapın, kilo almayın ve zorlayıcı işlerden uzak durun, şu an hafif bel ağrınız var bunun için 1 hafta lüzum hali ağrı kesici kullanmanız ve biraz dinlenmeniz yeterli.

Rahatlamış ve sakinleşmiş yüz ifadesiyle reçetesini alıp vedalaşıp odayı terk ediyor. Aslında zeynep hanımı rahatsız eden ağrıdan çok 4 tane fıtığın var bilgisinin verdiği üzüntü ve korkuydu. Ülkemizde MR cihazının çok olması ve çok ulaşılır olması bir sürü gerekmeyen hastaya MR çekilmesine ve aslında hastalık olmayan ve sadece doğal yaşlanmanın sonucu olan disk sarkmalarının hastalık olarak adlandırılmasına ve hastaları telaşa sokmasına sebebiyet veriyor. Sevgili okurlarım unutmayın MR bulgusu mutlaka hastanın şikayeti ve muayene bulgularıyla birlikte değerlendirilmeli ve yorumlanmalıdır ve MR da fıtığım var diye boşuna moraliniz bozmayın. 

Uzm. Dr. Navid Atarod
Algoloji Uzmanı

Randevu Alın

Muayene ve Tanı

Başarılı Tedavi

Zamanı Kendiniz Belirleyin, Sağlığınıza Öncelik Verin

Randevu almak artık daha kolay! Uzman doktorlarımızdan randevu almak için bizi arayın ve size en uygun saatte randevunuzu oluşturalım. Sağlık kontrolünüzü planlamak için randevunuzu hemen alın!

Son Yazılarımız

belfıtığı

belfıtığı

Ülkemizde MR cihazının çok olması ve çok ulaşılır olması bir sürü gerekmeyen hastaya MR çekilmesine ve aslında hastalık olmayan ve sadece…

Niye ağrı çekiyorum ben? Ağrısız yaşam mümkün mü?

Niye ağrı çekiyorum ben? Ağrısız yaşam mümkün mü?

Nisan 29, 2024 Niye ağrı çekiyorum ben? Ağrısız yaşam mümkün mü? Ağrı Tedavileri Niye ağrı çekiyorum ben? Ağrısız yaşam mümkün mü?…

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli

Bu konudaki düşüncelerinizi bizimle paylaşarak bloglarımıza katkıda bulunun. Yorumlarınız, konuyu daha da zenginleştirir ve farklı bakış açıları sunar. Sizden gelecek geri bildirimler bizim için çok değerli. Siz de aşağıdaki alanı kullanarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments