Boyun Ağrısı

Ağrılı Hastalıklar

Zavallı boynumuz!! Neden ağrıyor?

Modern hayatta devamlı oturuyor başımızı saatlerce öne eğerek işler yapıyoruz, başımızı öne eğdiğimizde başımızı taşıyan zavallı boyun omurları ve kaslarının iş yükü bir kaç kat artıyor ve biz bu durumu sürdürdükçe ve tekrarladıkça boyun omurlarının arasındaki diskler ve eklemler yıpranmaya başlayıp ağrıya sebep oluyor. Bu yetmezmiş gibi sosyal medya sağolsun sürekli bizi gerecek ve strese sokacak haberlerle bizi stresli ve gergin yapıp sürekli kasılıyoruz. Başka nedenlerden biri de kötü uyku pozisyonu ve uygunsuz yastık kullanımıdır. Klinikte karşılaştığım en sık boyun ağrısı sebebi bu modern yaşam tarzı olsada tabi listelemek gerekirse boyun ağrısına sebep olan up uzun bir liste var:

 • Omurganın aşırı kullanımına bağlı yıpranmalar
 • Hareketsizlik 
 • Fazla kilo
 • Faset eklem ağrısı
 • Disk kaynaklı ağrılar
 • Travma ve kazalar
 • Boyun cerrahisi sonrası oluşan boyun ağrıları
 • Duruş bozuklukları
 • Enfeksiyonlar
 • İltihaplı romatizmal hastalıklar
 • Tümörler
 • Depresyon, Stres, Anksiyete
 • Ve burada bir sürü sayamadığımız nedenler

Ne kadar teknoloji ilerlese de hele söz konusu ağrıysa, her hastalıkta olduğu gibi işin tek bir püf noktası var oda hastayı dinlemek ve muayene etmek. Muayene ve hastanın aktardığı bilgiler olmadan, görüntüleme ve laboratuvar yöntemlerinin bize sağladığı o çok önemli bilgiler, elması bir tahta parçasının üzerine yerleştirmek gibidir. Aslında altın olan ve  MR’a  anlam ve değer katan muayenedir.

Biz Şu MR sevgisiyle ne yapacağız? Aynı belde olduğu gibi çoğumuzunda boyunu ağrıyınca bir MR çekinelim diyoruz. Haliyle küçükte olsa bir fıtık görünüyor herkeste , zavallı fıtık hemende onu suçlayı veriyoruz. Sevgili okurlarım hiç boyun ağrısı olmayan insanların bile boyun MR larında fıtıklar tespit edilebiliyor ve MR’da görünen her fıtık illa ağrı ve hastalık anlamına gelmiyor ister 3 ister 5 tane olsun. Tüm ağrılarda olduğu gibi boyun ağrısının en önemli tanı yöntemi hastayı iyi dinlemek ve muayene etmektir. MR çok değerli bir tetkik yöntemi olmasına rağmen muayenesiz MR çoğu zaman kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Boyun ağrısı şikayetinizin herhangi bir aşamasında Algoloji uzmanına başvurabilirsiniz tabi ki,  Algoloji uzmanları da diğer uzmanlar gibi sizi muayene edebilir, gerekli birinci adım tetkik ve tedavinizi düzenleyebilirler, fakat en önemlisi ağrınız yapılan tüm tetkik ve tedavilere rağmen devam ediyor veya geri geliyor ise o zaman mutlaka Algoloji uzmanına başvurmalısınız.

 • Faset eklem ağrısı: Boyun omurgasının arka tarafında yer alan eklemlerin ağrısıdır ve en sık boyun ağrısı sebeplerinden birdir.
 • Boyun fıtığına bağlı boyun ağrıları
 • Yumuşak doku kaynaklı ağrılar
 • Başa yayılan boyun ağrıları
  • Alan Blokları
  • Epidural Bloklar
  • Faset Eklem Enjeksiyonu
  • Faset  Eklem RF Termokuaglasyon
  • Medial Dal Bloğu
  • Medikal Dal RF Termokuagulasyon
  • Spinal Kord Stimülasyonu

  Detaylı muayene ve değerlendirme sonrası tespit edilen ağrı kaynağı ve hastalığınıza göre yukarıdaki işlemlerden biri veya bir kaçını uygulamak durumunda olabiliyoruz. Tedaviler başlığından bu işlemler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Hastalığın tanısı, şiddeti, ve hastanın durumu gibi bir çok faktör tedavi başarısını etkiler. Genel olarak  fayda görme olasılığı %70-80 civarındadır yani 10 hastaya yapıldığı zaman 7-8 hasta fayda görürken 2-3 hastada başarısız olur. Bazen aralıklarla tekrarlanması veya başka bir Algolojik yöntemden yana tercih kullanılması gerekebilir.

Burada sizi rahatsız eden zaten ağrının ta kendisi değilimdir? Bu ağrıya bağlı hareketimiz kısıtlanır, çalışmamız zorlaşır ve artık hayattan zevk alamayız, Dolayısıyla çoğu zaman ağrıyı çözmemiz hastalığı iyileştirmemiz anlamına gelir. İşlemden işleme ve hastadan hastaya göre fayda süreleri değişmekle birlikte 6 ay ile bir kaç yıl arasında fayda süreleri değişebilmektedir fakat boynumuzu doğru pozisyonda kullanmamız, başımızı öne eğerek çalışmamamız, uygun yastık kullanmamız, kilo vermemiz ve egzersiz yapmamız bu tedavilerin bizi çok uzun süre rahatlatmasını garanti edecektir. 

Bu işlemler çoğunlukla tek seferlik tedavi şeklinde uygulanır, fakat sık olmasada ağrının geri gelmesi durumunda işlemin tekrarı veya farklı bir Algolojik işlemin yapılmasını önerebiliriz.

Bu işlemleri popüler yapan zaten yan etki olasılıklarının cerrahiyle kıyasla oldukça düşük olmasıdır, yani kar zarar oranı yüksek tedavilerdir, fakat çok nadir de olsa ciddi yan etkilere sebep olabilirler. Detaylı bilgi için tedaviler kısmındaki yazılarımı inceleyebilirsiniz. Unutmayalım her işin doğru ve güvenli bir şekilde yapılması için en önemli kriter işi yapanın eğitimli ve tecrübeli olmasıdır. Türkiye cumhuriyetinde bir hekim, Algoloji uzmanlık eğitiminden geçerek bu işlemler için gerekli eğitim ve tecrübe düzeyine ulaşabilmektedir.

Bazı kronik ağrılarda, ki boyun ağrısıda bunlardan biridir, ağrılı yerin kendisinden daha ziyade bizim santral mekanizmalar olarak adladırdığımız durumlar devrede oluyor, kısaca halk diliyle anlaşılır şekilde söylemek gerekirse beyindeki ağrı merkezi ağrıyı abartıyor. Bu durumların ön planda olduğunda boyunun kendisinden daha ziyade beyine yani ağrı merkezine müdahale etmek lazım. Bunu ancak bilişsel davranışsal tedavi gibi psikoterapi yöntemleri veya ağızdan alınabilen bir takım ilaçlarla (kroniki ağrıda kullanılan bazı antidepresan ilaçlar, nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar ve…) yapabilmekteyiz. Bu durumların varlığını anlayabilmek için bir Algoloji uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim.

1. Randevu Alın

Zakkum Algoloji'ye adım atmak için ilk yapmanız gereken şey randevu almak. Buraya tıklayarak kolayca randevu alabilirsiniz.

2. Muayene ve Tanı

Randevu gününüz geldiğinde, alanında uzman doktorlarımızla yapacağınız detaylı muayene ve gerekli tetkikler sonucunda, size özel bir tedavi planı oluşturulacaktır.

3. Başarılı Tedavi

Size özel hazırlanan tedavi planı doğrultusunda, modern teknoloji ve uzman hekimlerimizin deneyimiyle başarılı bir tedavi sürecine başlayacaksınız.