Epidural steroid enjeksiyonu nedir?

Tedavilerimiz

Epidural steroid enjeksiyonu nedir?

Bel fıtığına bağlı bel ve bacak, boyun fıtığına bağlı boyun ve kol ağrısı tedavisinde kullanılan oldukça etkili ameliyatsız(minimal invazif) Algolojik işlemlerden biridir. Aslında türkçesi görüntüleme rehberliğinde ince bir iğne vasıtasıyla iltihap giderici ilaçları fıtığın siniri sıkıştırdığı bölgeye ulaştırmaktır.

  • Bel fıtığına bağlı bel ve bacak ağrısı
  • Boyun fıtığına bağlı boyun ve kol ağrısı
  • Kanal darlığına bağlı ağrılar
  • Sırt fıtığına bağlı ağrılar
  • Yaşlanmaya bağlı omurga dejenerasyonu

Genellikle ilaç tedavisi ve fizik tedavi gibi basit yöntemlerin başarısız olduğu hastalarda tercih edilir fakat ilaçla kontrol altına alınamayan dayanılmaz ağrılarda beklenmeksizin de uygulanabilir.

3 yöntem ile uygulanabilir:

  • Transforaminal epidural steroid enjeksiyonu(sinir çıkış noktasından yaklaşım)
  • İnterlaminar epidural enjeksiyonu(omurga arama tarafından yaklaşım)
  • Kaudal epidural steroid enjeksiyonu(kuyruk sokumundan yaklaşım)

Bel fıtığında çoğunlukla transforaminal yöntem tercih edilirken boyun fıtığında bu yöntemin olası ciddi risklerinden dolayı son zamanlarda pek tercih edilmemektedir. kliniğimizde boyun fıtığı tedavisinde interlaminar yaklaşımı tercih ediyoruz. Anatomisi çok değişmiş, ameliyat olmuş ve diğer yaklaşımların mümkün olmadığı bel fıtıklarında Kaudal yöntemi kullanıyoruz.

Mutlaka C kollu skopi görüntüleme eşliğinde yapılması ve kontrast kullanılması gerekir . İnce bir iğne ile Skopi eşliğinde hedef noktaya ulaşdıktan sonra boya maddesi(kontrast) vererek ilacın doğru yere yayılmasını kontrol ederiz. Eğer bu yayılım uygunsa akabinde iltihap giderici kokrtikosteroid ve lokal anestetik(diş uyuşturucusu) ilaçların karışımını enjekte ederiz. İşlem c kolu Skopi cihazın bulunduğu ameliyathane veya uygun Algoloji işlem odasında lokal anestezi altında yapılır.

İşlem süresi yaklaşık 10-15 dakika, genellikle işlemden 1-2 saat sonra evinize gidebilir ve ertesi gün işinizin başına dönebilirsiniz.

Hastalığın tanısı, şiddeti, ve hastanın durumu gibi bir çok faktör tedavi başarısını etkiler. Bel ve boyun fıtığına bağlı ağrılarda genel olarak fayda görme olasılığı %70 civarındadır yani 10 hastaya yapıldığı zaman 7 hasta fayda görürken 3 hastada başarısız olur. Bazen aralıklarla tekrarlanması gerekebilir. Kısa süreli fayda ettiği zaman DRG pulsed RF yönteminden yana tercih kullanmak gerekebilir.

Prosedürün potansiyel faydaları şunları içerebilir:

  • Ağrıda Azalma: Fıtık dışarı çıktığında sinirde hem sıkışmaya ve hem o bölgede enflamasyona ve bu enflamasyon ciddi ağrıya sebep olur. Bu yöntem enflamasyonu hızlıca giderir ve Ağrı giderildiği için hasta yüksek hayat kalitesine kısa bir sürede ulaşır.
  • Daha İyi Hareket Yeteneği: Ağrıyı azaltarak daha iyi hareket kabiliyeti ve egzersiz yapma olanağı sağlar ve hastanın uzun dönem iyiliğini korumaya yönelik büyük katkısı olur.

Kemiklerde ve diğer dokularda herhangi bir kesi uygulanmadığı için oldukça güvenli bir yöntem. İşlem sonrası ağrıların kısa süreli artması en muhtemel yan etkidir, fakat genellikle bir kaç gün içinde azalır, baş ağrısı, allerjik reaksiyon ve düşük tansiyon diğer geçici komplikasyonlardır. Omurilik kanalında enfeksiyon, kanama ve sinir hasarı çok nadiren de olsa gelişebilen ciddi komplikasyonlardır. Eğitimli ve tecrübeli ellerde yapılması, görüntüleme cihazı kullanımı ve steril olarak yapılması bu yan etkilerin olasılığını oldukça düşürür.

Bel ve boyun fıtıklarının en büyük oluşturdukları sorun zaten ağrı değilimdir? Bu ağrıya bağlı hareketimiz kısıtlanır, çalışmamız zorlaşır ve artık hayattan zevk alamayız, Dolayısıyla çoğu zaman ağrıyı çözmemiz hastalığı iyileştirmemiz anlamına gelir. Kilomuzu korumamız, fazla kilolardan kurtulmamız, dikkatli yaşamamız ve egzersiz yapmamız halinde bu tedavinin sağladığı iyilik hali bir çok hastada uzun süre devam eder. Ayrıca Çok ciddi ve büyük ölçekli çalışmalar bel fıtığı nedeni ile ameliyat olan ve olmayan hastalar arasında uzun vadede bir fark olmadığını gösteriyor. Bu bilgiler doğrultusunda ameliyata karar vermeden mutlaka bu tarz tedavilerin denenmesini öneriyoruz.

Bu durumu tespit etmek için bir kapsamlı değerlendirmeden geçmelisiniz, Her hastanın durumu diğerinden farklıdır ve bazı hastalarda belirgin iyileşme olurken diğerlerinde pek rahatlama olmayabilir, bu konuda fikir sahibi olmak için bir Algoloji uzmanı doktoruna başvurmanızı tavsiye ederim, yalnız tedavi sonrası kilo almamak, fazla kilolardan kurtulmak, uygun egzersizlerin yapılması başarı şansını oldukça arttıracaktır.

İğne giriş yerinde cilt enfeksiyonu, kanama bozukluğu, tüm vücudu etkileyen ciddi enfeksiyonlar varlığında yapılamaz. Fıtığa bağlı İlerleyici kas gücü kaybı, idrar ve gaita tutmada zorluk gibi durumlar varsa bu tedavi yardımcı olmaz ve acil cerrahi yöntemler tercih edilmelidir.

1. Randevu Alın

Zakkum Algoloji'ye adım atmak için ilk yapmanız gereken şey randevu almak. Buraya tıklayarak kolayca randevu alabilirsiniz.

2. Muayene ve Tanı

Randevu gününüz geldiğinde, alanında uzman doktorlarımızla yapacağınız detaylı muayene ve gerekli tetkikler sonucunda, size özel bir tedavi planı oluşturulacaktır.

3. Başarılı Tedavi

Size özel hazırlanan tedavi planı doğrultusunda, modern teknoloji ve uzman hekimlerimizin deneyimiyle başarılı bir tedavi sürecine başlayacaksınız.