DRG pulsed RF nedir?

Tedavilerimiz

DRG pulsed RF nedir?

Sinir kaynaklı ağrı(nöropatik ağrı) tedavisinde yüksek frekanslı elektrik akımı(radyofrekans) kullanarak yapılan çok etkili ameliyatsız(minimal invazif) Algolojik işlemlerden biridir. DRG, omurilikten çıkan sinir köklerinin hemen dışında yer alan ve vücuttaki ağrı ile ilgili bilgileri toplayan sinir hücrelerinin toplandığı bir yumaktır. En sık bel ve boyun fıtığı hastalıklarının sebep olduğu ağrıların tedavisinde kullanılır.

Nöropatik yani sinir kaynaklı tüm ağrıların tedavisinde kullanılabilir, en etkili ve en yaygın kullanım alanı bel ve boyun fıtığı nedeni ile oluşan sinir kökü basısına bağlı kol veya bacak ağrılarının tedavisidir . Genellikle ilaç ve fizik tedavi gibi yöntemlerin başarısız olduğu hastalarda tercih edilir. Başlıca nöropatik ağrıya sebep olan ve bu yöntem ile tedavi edebildiğimiz ağrılar: 

  • Ağrılı Diyabetik Polinöropati
  • Bel ve boyun fıtığı ağrısı
  • Zona sonrası ağrılar
  • Kemoterapiye bağlı sinir hasarı ve ağrısı
  • Travma veya cerrahiye bağlı sinir hasarı ve ağrısı

C kollu skopi veya Ultrason görüntülemesi eşliğinde ince bir RF iğnesi vasıtasıyla ilgili sinir köküne yaklaşılır, uyarı verilerek ilgili sinir kökü bulunduktan sonra RF cihazı ile pulsed RF(aralıklı yüksek frekanslı elektrik akımı) tedavisi uygulanır. Genellikle akabinde iltihap giderici ilaçlar epidural enjeksiyon yöntemi ile enjekte edilir. İşlem c kolu Skopi cihazın bulunduğu ameliyathane veya uygun Algoloji işlem odasında lokal anestezi altında yapılır.

İşlem süresi yaklaşık 20-30 dakika, genellikle işlemden 1-2 saat sonra evinize gidebilir ve ertesi gün işinizin başına dönebilirsiniz.

Hastalığın tanısı, şiddeti, ve hastanın durumu gibi bir çok faktör tedavi başarısını etkiler. Bel ve boyun fıtığına bağlı nöropatik ağrılarda genel olarak fayda görme olasılığı %70 civarındadır yani 10 hastaya yapıldığı zaman 7 hasta fayda görürken 3 hastada başarısız olur.

Prosedürün potansiyel faydaları şunları içerebilir:

  • Ağrıda Azalma: Dorsal kök gangliyonu  omurilikten çıkan sinir köklerinin hemen dışında yer alan ve vücuttaki ağrı ile ilgili bilgileri toplayan sinir hücrelerinin toplandığı bir yumaktır. Bu yöntem bu yumakta bir "Resetleme"ve kendine gelmeye sebep olarak omurilik ve beyine ağrı sinyallerinin iletimini engeller. Ağrı giderildiği için hasta yüksek hayat kalitesine kısa bir sürede ulaşır.
  • Daha İyi Hareket Yeteneği: Ağrıyı azaltarak daha iyi hareket kabiliyeti ve egzersiz yapma olanağı sağlar ve hastanın uzun dönem iyiliğini korumaya yönelik büyük katkısı olur.

Kemiklerde ve diğer dokularda herhangi bir kesi uygulanmadığı için oldukça güvenli bir yöntem. İşlem sonrası ağrıların kısa süreli artması en muhtemel yan etkidir, fakat genellikle bir kaç gün içinde azalır, baş ağrısı, allerjik reaksiyon ve düşük tansiyon diğer geçici komplikasyonlardır. Omurilik kanalında enfeksiyon, kanama ve sinir hasarı çok nadiren de olsa gelişebilen ciddi komplikasyonlardır. Eğitimli ve tecrübeli ellerde yapılması, görüntüleme cihazı kullanımı ve steril olarak yapılması bu yan etkilerin olasılığını oldukça düşürür.

Bel ve boyun fıtıklarının en büyük oluşturdukları sorun zaten ağrı değilimdir? Bu ağrıya bağlı hareketimiz kısıtlanır, çalışmamız zorlaşır ve artık hayattan zevk alamayız, Dolayısıyla çoğu zaman ağrıyı çözmemiz hastalığı iyileştirmemiz anlamına gelir. Kilomuzu korumamız, fazla kilolardan kurtulmamız, dikkatli yaşamamız ve egzersiz yapmamız halinde bu tedavinin sağladığı iyilik hali bir çok hastada devam eder. Ayrıca Çok ciddi ve büyük ölçekli çalışmalar bel fıtığı nedeni ile ameliyat olan ve olmayan hastalar arasında uzun vadede bir fark olmadığını gösteriyor. Bu bilgiler doğrultusunda ameliyata karar vermeden mutlaka bu tarz tedavilerin denenmesini öneriyoruz.

Bu durumu tespit etmek için bir kapsamlı değerlendirmeden geçmelisiniz, Her hastanın durumu diğerinden farklıdır ve bazı hastalarda belirgin iyileşme olurken diğerlerinde pek rahatlama olmayabilir, bu konuda fikir sahibi olmak için bir Algoloji uzmanı doktoruna başvurmanızı tavsiye ederim, yalnız tedavi sonrası kilo almamak, fazla kilolardan kurtulmak, uygun egzersizlerin yapılması başarı şansını oldukça arttıracaktır.

İğne giriş yerinde cilt enfeksiyonu, kanama bozukluğu, tüm vücudu etkileyen ciddi enfeksiyonlar varlığında yapılamaz. Fıtığa bağlı İlerleyici kas gücü kaybı, idrar ve gaita tutmada zorluk gibi durumlar gelişirse bu tedavi yardımcı olmaz ve acil cerrahi yöntemler tercih edilmelidir.

1. Randevu Alın

Zakkum Algoloji'ye adım atmak için ilk yapmanız gereken şey randevu almak. Buraya tıklayarak kolayca randevu alabilirsiniz.

2. Muayene ve Tanı

Randevu gününüz geldiğinde, alanında uzman doktorlarımızla yapacağınız detaylı muayene ve gerekli tetkikler sonucunda, size özel bir tedavi planı oluşturulacaktır.

3. Başarılı Tedavi

Size özel hazırlanan tedavi planı doğrultusunda, modern teknoloji ve uzman hekimlerimizin deneyimiyle başarılı bir tedavi sürecine başlayacaksınız.